Ako zdieľať cestu s motocyklistami a cyklistami

motocyklisti

Jako vodič auta ste povinní byť čo najbezpečnejší kvôli sebe aj kvôli ostatným vodičom, najmä motocyklistom a cyklistom, ktorí sú na cestách zraniteľnejší.

Ak do osoby na motocykli alebo bicykli narazí auto, následky môžu byť katastrofálne alebo dokonca smrteľné. Nehoda dvoch áut môže spôsobiť len ľahké zranenia, ale ak je jeden z vodičov na motocykli alebo bicykli, následky môžu byť oveľa vážnejšie.

Boris Lavent z advokátskej kancelárie Lavent Law uvádza, že v roku 2018 zahynulo pri nehodách približne 5 000 motocyklistov a ďalšie tisíce boli vážne zranené.

Ak sa stanete účastníkom nehody s motocyklistom alebo cyklistom, môžete čeliť vážnym následkom Môžete sa obrátiť na poisťovňu a osobu, s ktorou ste mali nehodu, čo môže viesť k občianskoprávnemu konaniu.

Pre zaistenie bezpečnosti je nevyhnutné naučiť sa zdieľať cestu s motocyklami a cyklistami Tu je niekoľko dôvodov, prečo

Tu je niekoľko dôležitých tipov a poznatkov, ktoré vám môžu potenciálne zachrániť život

Signalizácia a kontrola slepých miest

Dobré jazdné návyky sú jedným z kľúčových spôsobov, ako zabezpečiť bezpečnosť cyklistov na cestách

Pred zmenou jazdného pruhu alebo odbočením by ste mali vždy použiť smerovku Skontrolujte si zrkadlá a mŕtve uhly

Tieto správanie nie je len správnou etiketou, ale je obzvlášť dôležité pre motocyklistov Motocykle sú malé a ťažko rozpoznateľné, takže ak nie ste pred zmenou jazdného pruhu ostražití, môže to byť nebezpečné. To platí najmä v prípade zlého osvetlenia alebo zlého počasia.

Ak šoférujete väčšie vozidlo, napríklad dodávku alebo nákladné auto, vaše mŕtve uhly sú väčšie ako v bežnom vozidle, čo ešte viac sťažuje výhľad Preto si vždy dávajte pozor na túto skutočnosť.

Dajte motocyklom celý jazdný pruh

Vzniká nebezpečné nedorozumenie, že keďže motocykle sú malé, nepotrebujú celý jazdný pruh a je v poriadku ich v tomto pruhu predchádzať. Motocykle však potrebujú celý jazdný pruh rovnako ako iné vozidlá

Buďte opatrní v súvislosti so smerovkami pre motocykle

Ak sa blížite k motocyklu so zapnutým smerovým svetlom, chvíľu počkajte a sledujte, čo sa chystá urobiť.

Väčšina motocyklov nemá smerovky, ktoré sa vypínajú automaticky, takže ich jazdec musí vypnúť ručne. To môže viesť k situácii, že motocyklista má zapnutý smerový signál, hoci v skutočnosti neodbočuje.

Vždy by ste mali dodržiavať odstup aspoň štyri sekundy Tým sa zabezpečí, že v prípade náhleho zastavenia motocykla alebo pádu jazdca sa budete môcť vyhnúť zrážke.

Ďalšie tipy pre jazdu s motocyklami

Pokiaľ chcete bezpečne zdieľať cestu s motocyklistami, je okrem vyššie uvedených bodov dôležité pamätať aj na nasledovné

Jazda na motocykli si vyžaduje veľkú zručnosť, ktorú nemusí mať každý Nezabudnite, že pre motocyklistu je ťažšie ovládať motorku pri nehode alebo v neočakávanej situácii.

Ak sa dostanete do situácie, keď jazdíte v rovnakom jazdnom pruhu ako motocyklista, nepokúšajte sa ho predbehnúť Namiesto toho spomaľte a potom prejdite do iného jazdného pruhu.

Motorkári sa pri hustej premávke často dopúšťajú praktiky nazývanej delenie jazdných pruhov Ide o jazdu medzi dvoma jazdnými pruhmi, aby ste sa dostali cez zápchu. Hoci v mnohých oblastiach nemusí ísť o trestný čin, nemusí to byť bezpečné, preto buďte opatrní.

Keď stojíte na križovatke a chcete odbočiť doľava, dávajte si pozor na motocykle. Nepredpokladajte, že budete mať dostatok času na odbočenie vľavo pred motocyklom Môže byť ťažké správne odhadnúť rýchlosť motocykla, a preto je lepšie byť mimoriadne opatrný.

Motocykle sú vystavené väčšiemu riziku, keď sú podmienky na ceste zlé, najmä keď sú prítomné iné vozidlá Dávajte pozor na nerovný, mokrý alebo štrkový povrch, ako aj na výmole, pretože by mohli spôsobiť náhlu zmenu smeru jazdy motocyklistu.

Motorkári majú na cestách určité povinnosti Musia napríklad dodržiavať dopravné predpisy a na väčšine miest musia nosiť prilbu.

Motorkár musí pochopiť, ako sa pohybovať v premávke a že mu bude trvať dlhšie, kým zrýchli alebo spomalí Motocyklisti môžu tiež prijať opatrenia, aby sa zviditeľnili pre ostatných vodičov.

Motocyklista by mal napríklad nosiť reflexné oblečenie jasnej farby a nemal by jazdiť v mŕtvom uhle iných vozidiel.

Motorkári by mali vždy používať smerovky a mali by blikať brzdovými svetlami, aby informovali ostatných vodičov, ak znižujú rýchlosť alebo zastavujú.

A čo bicykle?

Delenie sa o cesty s bicyklami je v mnohých ohľadoch podobné ako s motocyklami

Motorkári majú na ceste rovnaké práva ako ostatné vozidlá, preto je dôležité, aby boli pri odbočovaní opatrní. Jazdci sa zvyčajne zdržiavajú na pravej strane cesty, takže ak odbočíte príliš rýchlo, môžete sa zraziť s cyklistom. Predtým, ako začnete odbočovať, vždy skontrolujte zrkadlá a mŕtve uhly.

Ak sa chystáte predbiehať cyklistu, dajte mu dostatok priestoru a urobte to pri nízkej rýchlosti.

Nemali by ste jazdiť v cyklistických pruhoch Občas sa stáva, že ľudia narýchlo zastavia alebo zaparkujú v cyklistickom pruhu, čo však môže byť nebezpečné.

Uistite sa, že vaše auto je od cyklistov pred vami vzdialené aspoň 3 metre, a dajte cyklistom prednosť v jazde.

Nakoniec, rovnako ako vodiči motocyklov, aj cyklisti majú povinnosti Musia dodržiavať dopravné predpisy a používať signály rukou. Okrem toho by sa cyklisti mali držať pri pravej strane cesty, a ak jazdia v skupine, mali by sa držať v jednej línii, aby ich autá mohli bezpečne predchádzať.


Publikované: 27. 02. 2023

Kategória: Tipy

Autor: Jarmila Novotná

Štítky: cestovanie