Tipy, ako na zdravší jedálniček

Zdravá a vyvážená strava bezpochyby podporuje ľudský organizmus ako celok. Nielenže kvalitným jedálničkom môžete predchádzať obezite či zvýšenej hladine cholesterolu, ale predovšetkým sa budete cítiť lepšie, ako po fyzickej, tak aj po psychickej stránke. Zdravý životný štýl so sebou prináša celý rad benefitov, ktoré vaše telo zaručene ocenia. V nasledujúcich riadkoch sme pre vás pripravili zopár rád a tipov, ako jesť zdravo.

Ako sa naučiť jesť zdravo?

Urobte si zoznam vašich súčasných nezdravých stravovacích návykov, ktoré postupne budete vyškrtávať, započítajte do toho aj pitie. Vyvážená strava by mala byť podávaná pravidelne 3 až 6-krát denne. Denný jedálniček by mal obsahovať raňajky, obed, večeru plus desiaty. Medzi jednotlivými jedlami dávajte dostatočnú pauzu - všeobecne sa odporúčajú 3 hodiny. Tip: Fenoménom posledných rokov je zdravá krabičková diéta. Napríklad od Zdravé stravovanie. Viac vám o nej prezradí táto Zdrave stravovanie recenzia. Autor Radek má s krabičkovou diétou Zdrave stravovanie skúsenosť, o ktorú sa podelil do posledného detailu. Rozhodne stojí za prečítanie! Veľa ľudí vynecháva raňajky. Či už z dôvodov, že nestíhajú do práce alebo len nie sú zvyknutí raňajkovať. Raňajky by ste určite nemali vynechávať, môžete začať niečím menším. Čo tak vločky s mliekom? Hlavné jedlo dňa by malo obsahovať živiny, ako sú bielkoviny, tuky a sacharidy. Avšak s vyváženým množstvom. Pokrm je možné doplniť zeleninou či menšími kúskami ovocia. Ovocie konzumujte radšej ráno alebo na desiatu (obsahujú cukor). Sladené minerálky by ste mali radšej vynechať a prejsť na čistú vodu, ale aj výbornou alternatívou je ovocný čaj. Mimochodom - vhodné množstvo tekutín sa pohybuje v rozmedzí 1,5 - 2 l čistej vody za deň. Všetky zmeny nemusíte urobiť naraz - stačí si pomaly zvykať, netlačte na seba. Postupom času navyše zistíte, čo preferujete viac a čo nie.

Čo vám zdravé stravovanie prinesie?

Poskytne vám lepšiu kvalitu života, a to v mnohých smeroch. Veľký počet osôb trpí obezitou, čím môže vzniknúť cukrovka 2. typu alebo aj bolesti kĺbov. Športové výkony sa tiež značne odrážajú podľa toho, čo jete. Navyše aj vaše zažívacie ústrojenstvo vám poďakuje za optimálny prísun vlákniny, prebiotík a probiotík.

Publikované: 13. 09. 2022

Kategória: Tipy

Autor: Jarmila Novotná