Káva ako fenomén - čo všetko dokáže?

Káva predstavuje pre mnoho ľudí symbol odpočinku a pohody. Vďaka nej si môžeme vychutnať chvíle pokoja, na okamih vypnúť a načerpať novú energiu a elán do ďalších každodenných povinností. Lahodný voňavý nápoj toho však vie oveľa viac. Tip: Ak po prečítaní tohto článku dostanete chuť na vynikajúcu kávu, prečítať si aj o nákupe prvotriednych produktov od Powerlogy. Viac vám prezradí táto Powerlogy recenzia. Autor recenzie Radek má s kávou Powerlogy skúsenosť a podelil sa o ňu zo všetkých uhlov!

Káva ako inšpirácia

Pre mnohých umelcov predstavovala čerstvá káva neutíchajúci zdroj inšpirácie. Nebyť jej možno by nevznikol rad literárnych, hudobných, výtvarných ani filmových diel. Jej veľkými milovníkmi boli napríklad skladatelia Johann Straus, Johann Sebastian Bach, Ludvik van Beethoven, filozof Voltaire či Kierkegaard, spisovateľ Alexander Dumas alebo maliar Eduard Manet. Za najslávnejšieho konzumenta kofeínového nápoja by sme mohli smelo označiť spisovateľa Honore de Balzaca, ktorý si údajne doprial až šesťdesiat šálok kávy denne. To znamená, že za svoj život ich vypil neuveriteľných päťdesiat tisíc. Káva však neovplyvnila iba umelcov, ale aj mnohých politikov, napríklad Theodora Roosvelta, dopustiť na ňu nedal ani známy vojvodca Napoleon Bonaparte, o ktorom sa traduje, že si zrnkovú kávu bral so sebou aj na bojové pole.

Káva ako symbol pohostinnosti i lásky

Káva sa stala symbolom pohostinnosti. Snáď vďaka svojej magickej schopnosti ľudí zbližovať tvorí kulisu pri obchodných rokovaniach, pri zoznamovaní aj pri rozprávaní medzi blízkymi a priateľmi. Keď poviete slovo coffee, café alebo kávu budú vám rozumieť prakticky všade na svete. V niektorých štátoch je neoddeliteľnou súčasťou kultúry, takže ak nechcete uraziť vášho hostiteľa, jednoducho si ju dať musíte. Prostredníctvom kávy sa dá vyznať aj sympatia alebo dokonca láska. Napríklad v Turecku slečny prejavujú náklonnosť k svojmu nápadníkovi tým, akú kávu mu pripravia. Sladká znamená, že sa jej muž páči, horká zase signalizuje jasné odmietnutie.

Publikované: 18. 09. 2022

Kategória: Tipy

Autor: Jarmila Novotná