Ružová v interiéri je dobrý sluha, ale zlý pán

Je dokázané, že farby ovplyvňujú ľudskú psychiku, a to v pozitívnom aj negatívnom slova zmysle. Stávajú sa tiež rozhodujúcim kritériom pri výbere nábytku a dekorácií do interiéru. Žiadna farba nie je zle - ak zvolíte vhodne odtieň a správne ho skombinujete s nábytkom a doplnkom, nemusíte sa vyhýbať ani ružovej. Ružová farba totiž dokáže podporiť požadovanú atmosféru miestnosti, hovorí bytová dizajnérka Anke Glut.

Keď sa povie ružová, mnohí sa otrasú odporom, iným zase zaplesá srdce. Či už patríte k jej milovníkom či odporcom, vedzte, že táto farba dokáže pri citlivom zaobchádzaní a správnej kombinácii so zvyškom interiéru divy. „Oprostite sa od presladených odtieňov a zabudnite na asociáciu s bábikou Barbie. Už dávno neplatí, že ružová je len pre dievčatá. Ružové odtiene vyzerajú v interiéri veľmi pekne, pravdou ale je, že si na ne málokto trúfne. A to je škoda, pretože ružová symbolizuje jemnosť, nežnosť a pokoj. V interiéri vytvára harmonickú atmosféru, upokojuje rozjatrené zmysly a povzbudzuje k citovej otvorenosti a intimite. Všetky tieto atribúty sú v dnešnej uponáhľanej modernej dobe viac než žiaduce,“ hovorí Anke Glut, interiérová dizajnérka.

Nadmiera ružovej samozrejme môže spôsobiť ujmu na estetickom dojme a vytvoriť gýčovitý výsledok. Tak je to ale aj s inými farbami, pokiaľ sa to s nimi preženie. Existujú kombinácie s ružovou, ktoré môžu vášmu interiéru len prospieť. Pre tých, ktorí oplývajú vybraný vkusom, je totiž ružová naopak príležitosťou, ako rozvinúť vlastnú fantáziu. „Ružová má mnoho odtieňov. Pokiaľ chcete vytvoriť jemný, nenásilný a elegantný dojem, stavte na staroružovú alebo jej púdrové odtiene. Pôsobí neobyčajne krásne a krehko. Skvele funguje v kombinácii so šedou. Najmä staroružová a pastelové odtiene vedia krásne zjemniť aj strohosť nadčasovej kombinácie čiernej a bielej,“ radí Anke Glut.

Pokiaľ sa bojíte s ružovou začať experimentovať, skúste to ako s kvapkadlom – stačí len detaily alebo maličkosti. Nemusíte sa tak báť, že prestrelíte hneď zo začiatku, a zároveň svojmu domovu dodáte na romantickom výzore. Vyskúšajte kvetináče v púdrovej farbe, prípadne si domov kúpte rastlinu s ružovými kvetmi – môže to byť napríklad niektorá z ruží šľachtených pre izbové podmienky. Najviac sa ružová hodí do obývacej izby, ktorá platí za centrálnu miestnosť často slúžiacu na reprezentatívne účely, a do spálne, kde pomôže dotvoriť intímne kúzlo a zázemie podporujúce komunikatívnosť a vrelosť.

Naopak najmenej vhodná je do kuchyne, kde by vám mohla evokovať chuť na sladké. „Pri práci s ružovou v interiéri platí jedno zlaté pravidlo – striedmosť. Zvoľte preto napríklad ružovú výmaľbu, kusový nábytok či vkusné doplnky, ale nikdy nie všetko naraz, aby ste nevyvolali nechcený dojem gýča a lacnosti,“ radí Anke Glut.

Publikované: 22. 08. 2022 / Aktualizované: 10. 10. 2023

Kategória: Interiér

Autor: Jarmila Novotná